|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Teanova® |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 30% Polyphenols |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 25kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 25kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Instant Jasmine Green Tea Powder 30% Polyphenols/Water Soluable/Clean Label/Allergen Free | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Yellowish Powder | Allergen Status: | Allergen Free |
| Extraction Type: | Water Extract | Active Ingredients: | Polyphenols, UV |
| Plant Source: | Jasmine Green Tea Leaves | Latin Name Of Raw Material: | Camellia Sinensis |
| Application: | Food And Drinks, Food Supplements | ||
| Highlight: | Instant jasmine tea extract,UV jasmine tea powder,jasmine tea extract 40 percent Polyphenols |
||
Product Description
Instant Jasmine Green Tea Powder 30% Polyphenols/Water Soluable/Clean Label/Allergen Free
Brief introduction
Jasmine Tea is a type of scented tea which absorbs aroma from jasmine blossoms. It is the most famous scented tea in China.
NOVANAT’s product is reputed for several characteristics
Specification
Polyphenols ≥ 30.0%
Application
Functional food Ingredients
Food and Beverage
Pharmaceutical ingredients
Cosmetics
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Technical Data Sheet
| Analysis Items | Specifications |
| Appearance & Color | yellowish powder |
| Odor | Pure fragrance of Jasmine Tea |
| Taste | Mellow |
| Color of Solubility | Clear light yellowish |
| Mesh Size | NLT 90% through 80 mesh |
| Solubility | Soluble in water at 25℃ |
| Assay | NLT 30% Polyphenols |
| Moisture Content | NMT 6.0% |
| Water Insoluble Ash Content | NMT 5.0% |
| Arsenic (As) | NMT 2.0ppm |
| Lead (Pb) | NMT 2.0ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Enter Your Message