|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novanat |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO2200/FSSC22000 |
| Model Number: | 5% Saponins |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 25kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 25kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Alfalfa Extract 5% Saponins/Clean Label/Allergen Free | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Yellowish-green To Yellowish-brown Powder | Allergen Status: | Allergen Free |
| Extraction Type: | Water Extract | Active Ingredients: | Saponins, HPLC |
| Plant Source: | Alfalfa Stem & Leaf | Application: | Food Supplements, Food & Beverage, Pharmaceutical |
| Highlight: | 100 percent Natural alfalfa extract,alfalfa leaf extract Prevent Constipation,organic alfalfa extract 5 percent Saponins |
||
Product Description
Alfalfa Extract 5% Saponins/Clean Label/Allergen Free
Brief introduction
Alfalfa Extract is widely distributed in the northwest, north, northeast and other regions, such as the Yangtze River and Huaihe River valley in China.Alfalfa Extract is made from Dry alfalfa (Medicago) with high technology.
Product Name: Alfalfa Extract
Latin Name of Raw Material: Medicago sativa L.
Specification5% Saponins
Technical Data Sheet
| Analysis Items | Specifications |
| Appearance & Color | Yellowish-green to yellowish-brown powder |
| Odor & Taste | Characteristic |
| Mesh Size | NLT 90% through 80 mesh |
| Assay | ≥5.0% Total saponins (ginsenoside Rb1) |
| Moisture Content | NMT 5.0% |
| Arsenic (As) | NMT 1.0ppm |
| Lead (Pb) | NMT 2.0 ppm |
| Cadmium(Cd) | NMT 1ppm |
| Mercury(Hg) | NMT 0.1ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S.aureus | Negative/25g |
Appearance
Yellowish-green to yellowish-brown powder
Application
1. Food Supplement
2. Pharmaceutical.
3. Food &beverage
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum.
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Enter Your Message