|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novanat |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000 |
| Model Number: | 20% Polysaccharides, 10% Cordycepic acid |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 25kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 25kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 ton |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Cordyceps Extract 20%-40% Polysaccharides/Cordyceps Sinensis Extract Cs-4/Clean Label/Allergen Free | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Fine Brown Yellow Powder | Certifications: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000 |
| Allergen Status: | Allergen Free | Extraction Type: | Water Extract |
| Active Ingredients: | Polysaccharides, UV/Cordycepic Acid, HPLC | Application: | Functional Food And Drinks, Food Supplements And Pharmaceuticals |
| Highlight: | cordyceps sinensis extract Polysaccharides 20 percent,cordyceps sinensis extract Cs-4,cordyceps extract 40 percent |
||
Product Description
Cordyceps Extract 20%-40% Polysaccharides/Cordyceps Sinensis Extract Cs-4/Clean Label/Allergen Free
Brief Introduction
Botany
Cordyceps sinensis belongs to a genus of more than 400 species of Ascomycete (sac fungi) found worldwide. It is a black, blade-shaped fungus found primarily in the high altitudes of the Tibetan plateau in China that parasitizes moth caterpillars. In the fall, the fungal mycelia infect the caterpillar, which then kills it by early summer of the following year, releasing spores from the fruiting body (the stroma).
Product Name: Cordyceps Extract
Botanical Latin Name: Cordyceps sinensis
Active Ingredient : Polysaccharides&Cordycepic acid
Plant Source: Cordyceps sinensis
Specification:
20% Polysaccharides, 10% Cordycepic acid
Application:
1. Functional food and drinks.
2. Health care products and pharmaceutical.
Packing & Storage:
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life:
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Technical Data Sheet
| AnalysisItems | Specifications |
| Appearance &Color | Fine brown yellow powder |
| Odor &Taste | Characteristic |
| MeshSize | NLT 90% through 80mesh |
| Assay | NLT 20% Polysaccharides NLT 10% Cordycepic acid |
| MoistureContent | NMT7.0% |
| Arsenic(As) | NMT2ppm |
| Lead(Pb) |
NMT2ppm |
| Total PlateCount | NMT1000CFU/g |
| Total Yeast &Mold | NMT500CFU/g |
| Coliform | NMT10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S.aureus | Negative/25g |
Enter Your Message