|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novanat |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 4:1 |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 20kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 20kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Pure Hangzhou White Chrysanthemum Extract Powder/Water Soluble/Clean Label | Color: | Fine Light Yellow To Yellow Powder |
|---|---|---|---|
| Origin Of Raw Material: | Tongxiang Town, Zhejiang Province, China | Allergen Status: | Allergen Free |
| Active Ingredient & Test Method: | Flavones, UV | Storage: | Store In A Well-closed Container Away From Moisture And At Room Temperature |
| Extract Type: | Water Extract | Active Marker And Reference: | Flavones, UV |
| Application: | Food And Beverage, Health Food And Beverage, Personal Care,Pet Food | ||
| Highlight: | Hangzhou White Chrysanthemum Extract Powder,GRAS herb extract powder,Chrysanthemum Extract Powder Water Soluble |
||
Product Description
Pure Hangzhou White Chrysanthemum Extract Powder/Water Soluble/Clean Label
Brief Introduction
Technical Data Sheet
| Analysis Item | Specification |
| Flavones | NLT 5.0% |
| Moisture Content | NMT 5.0% |
| Ash Content | NMT 10.0% |
| Arsenic (As) | NMT 1 ppm |
| Lead (Pb) | NMT 1 ppm |
| Cadmium (Cd) | NMT1ppm |
| Mercury (Hg) | NMT 0.1ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100 CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Active Ingredients
Flavones
Product Specification
4:1
Applications
Food and beverage
Health food and beverage
Personal care
Pharmaceutical stuff
Regulatory Grade of Product
Food Grade,Allergen free ,GMO free, ISO9001, ISO22000,Halal,Kosher,FSSC22000
Packing& Storage
Packed in cartons with two food grade PE bags inside.
Net Weight:10kg or 20kg/carton.
Different packing available if required.
Shelf Life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sun light.
Enter Your Message