|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novanat |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 4:1 |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 20kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 20kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Organic Hangzhou White Chrysanthemum Extract Powder/Water Soluble/Clean Label | Color: | Fine Light Yellow To Yellow Powder |
|---|---|---|---|
| Origin Of Raw Material: | Lanxi Town, Zhejiang Province, China | Allergen Status: | Allergen Free |
| Active Ingredient & Test Method: | Flavones, UV | Storage: | Store In A Well-closed Container Away From Moisture And At Room Temperature |
| Extract Type: | Water Extract | Active Marker And Reference: | Flavones, UV |
| Part Of Plant Used: | Flower | Latin Name Of Raw Material: | Chrysanthemum Morifolium Ramat - Flower |
| Application: | Food And Beverage, Health Food And Beverage, Personal Care, Pharmaceutical Stuff | ||
| Highlight: | Organic Chrysanthemum Extract Powder,Food grade chrysanthemum flower powder,Flavones UV Chrysanthemum Extract Powder |
||
Product Description
Organic Hangzhou White Chrysanthemum Extract Powder/Water Soluble/Clean Label
Brief Introduction
Select best quality Hangzhou White Chrysanthemum Flower as raw material, our Chrysanthemum Extract is with Pure Hangzhou White Chrysanthemum Flower’s taste and odor.Our Chrysanthemum Extract is without visible impurities, can be easily dissolved in cold water at 25℃. The solution is yellowish green,clear and transparent.It is water extraction product without any solvents.
Features
Technical Data Sheet
| Analysis Item | Specification |
| Flavones | NLT 5.0% |
| Moisture Content | NMT 7.0% |
| Ash Content | NMT 7.0% |
| Arsenic (As) | NMT 1 ppm |
| Lead (Pb) | NMT 0.5ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100 CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Active Ingredients
Flavones
Product Specification
4:1
Applications
Food and beverage
Health food and beverage
Personal care
Pharmaceutical stuff
Packing& Storage
Packed in cartons with two food grade PE bags inside.
Net Weight:10kg or 20kg/carton.
Different packing available if required.
Shelf Life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sun light.
Enter Your Message