|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Teanova® |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 40% Polyphenols |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 25kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 25kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Instant White Tea Extract Powder 40% Polyphenols Food Beverage/Clean Label/Water Soluable | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Fine Brown Yellow Powder | Allergen Status: | Water Extract |
| Active Marker And Reference: | Polyphenols, UV | Plant Source: | White Tea Leaves |
| Latin Name Of Raw Material: | Camellia Sinensis | Application: | Food And Drinks, Food Supplements, Cosmetics |
| Highlight: | White Instant Tea Extract Powder,instant white tea powder Weight loss,Instant Tea Extract Powder 40 percent Polyphenols |
||
Product Description
Instant White Tea Powder 40% Polyphenols/Food&Beverage/Clean Label/Water Soluable
Brief introduction
White tea (WT) is one of six tea types originally derived from Fujian Province, China. White tea is known for its health-promoting properties.
White tea is a lightly oxidized tea grown and harvested primarily in China, mostly in the Fujian province.White tea is the least processed type of tea and has the highest catechin content compared to green tea and black tea.
NOVANAT’s product is reputed for several characteristics
Application
Functional food Ingredients
Food and Beverage
Pharmaceutical ingredients
Cosmetics
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
3 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Technical Data Sheet
| Analysis Items | Specifications |
| Appearance & Color | Fine brown yellow powder |
| Odor & Taste | Characteristic |
| Mesh Size | NLT 90% through 80 mesh |
| Assay | NLT 40%Polyphenols |
| Moisture Content | NMT 5.0% |
| Ash Content | NMT 7.0% |
| Arsenic (As) | NMT 1ppm |
| Lead (Pb) | NMT 2ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Enter Your Message