|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novagrin® |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 1.5% Chlorogenic Acid |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 20kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 20kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Honey Suckle Flower Extract Chlorogenic Acid/Lonicera Japonica Thunb Extract/Clean Label/Allergen Free | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Fine Brownish Yellow To Yellowish Brown Powder | Allergen Status: | Allergen Free |
| Extraction Type: | Water Extract | Active Ingredients: | Chlorogenic Acid |
| Latin Name Of Raw Material: | Lonicera Japonica Thunb- Flower | Application: | Food Supplements, Food & Beverage, Cosmetics |
| Highlight: | Herbal Extract Powder 2 percent Chlorogenic Acid,Novanat honey suckle flower extract,Allergen free Herbal Extract Powder |
||
Product Description
Honey Suckle Flower Extract Chlorogenic Acid/Lonicera Japonica Thunb Extract/Clean Label/Allergen Free
Product Name: Honey Suckle Extract
Latin Name of Raw Material: Lonicera japonica Thunb- FlowerLonicera japonica Thunb
Specification: Chlorogenic Acid ≥1.5%
Appearance: Fine brownish yellow to yellowish brown powder
Technical Data Sheet
| Analysis Items | Specifications |
| Appearance & Color | Fine brownish yellow to yellownish brown powder |
| Odor & Taste | Characteristic |
| Mesh Size | NLT 90% through 80 mesh |
| Solubility | Soluble in water. Solution clarification |
| Assay | NLT 2.0% Chlorogenic Acid |
| Moisture Content | NMT 5.0% |
| Ash Content | NMT 10% |
| Arsenic (As) | NMT 0.5ppm |
| Lead (Pb) | NMT 1.0ppm |
| Cadmium (Cd) | NMT 1 ppm |
| Mercury(Hg) | NMT 0.1ppm |
| Total Plate Count | NMT 1,000CFU/g |
| Total Yeast & Mold | NMT 100CFU/g |
| Coliform | NMT 10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Application
1. Food Supplement
2. Cosmetics.
3. Food and Beverage.
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 20 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Enter Your Message