|
Product Details:
|
|
| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | Novagrin® |
| Certification: | HALAL/KOSHER/ISO9001/ISO22000/FSSC22000 |
| Model Number: | 8.0% Total Ginsenosides |
|
Payment & Shipping Terms:
|
|
| Minimum Order Quantity: | 25kg |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 25kg per paper drum |
| Delivery Time: | 1 week |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 tons |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Ginseng Extract 8% Total Ginsenosides UV/Water Soluble/Pure Root/Clean Label/Allergen Free | HS CODE: | 130219 |
|---|---|---|---|
| Appearance: | Fine Light Yellow To Yellow Powder | Allergen Status: | Allergen Free |
| Extraction Type: | Water Extract | Active Ingredients: | Ginsenosides, UV |
| Plant Source: | Dry Ginseng Rootlet | Application: | Food Supplements, Food & Beverage/Supplement Nutrition |
| Highlight: | Pure Root Ginseng Extract Powder,ginseng root extract HLPC,Ginseng Extract Powder Ginsenosides UV |
||
Product Description
Ginseng Extract 8% Total Ginsenosides UV/Water Soluble/Pure Root/Clean Label/Allergen Free
Brief introduction
Ginseng Extract could be extracted from Ginseng Root/Leaves/Ginseng Berry/Flowers.All the used part of Ginseng contain Ginsenosides.Different part have some differences on monoginsenoside,like Ginseng leaves extract contain more Re.Ginseng Root contains more Rg1. Red Ginseng root contain with Rg3.
Specification
Total Ginsenosides ≥ 8.0%
Application
① Dietary supplement
② Pharmaceutical
③ Cosmetics
④ Health food & beverage
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Technical Data Sheet
| AnalysisItems | Specifications |
| Appearance &Color | Fine light yellow to yellow powder |
| Odor &Taste | Characteristic |
| MeshSize | NLT 90% through 80mesh |
| Assay | Total Ginsenosides ≥ 8.0% |
| MoistureContent | NMT8.0% |
| Arsenic(As) | NMT 0.5 ppm |
| Lead(Pb) | NMT 1 ppm |
| Cadmium (Cd) | NMT 1ppm |
| Mercury (Hg) | NMT0.1ppm |
| Total PlateCount | NMT1,000CFU/g |
| Total Yeast &Mold | NMT100CFU/g |
| Coliform | NMT10CFU/g |
| Salmonella | Negative/25g |
| S. aureus | Negative/25g |
Packing & Storage
Packed in paper drums and two food grade PE bags inside. Net weight: 25 kg/drum
Different packing available if required.
Stored in a well-closed container away from moisture and light.
Shelf life
2 years if sealed and stored away from moisture and direct sunlight.
Enter Your Message